Samochód w leasingu a egzekucja komornicza

Leasing pojazdu jest usługą wysoce konkurencyjną w stosunku do kredytu samochodowego: http://finan.srv2.zetohosting.pl/leasing-latwiejszy-i-lepszy-niz-kredyt/. Ma też nad kredytem przewagę w egzekucji komorniczej – dla dłużnika. Komornik może co prawda zająć przedmiot w leasingu którym włada (którego używa) dłużnik, ale gdy właściciel leasingu (bank, firma leasingowa) wezwie wierzyciela egzekwującego do zwolnienia leasingu z egzekucji, to wierzyciel musi zażądać tego od komornika i komornik leasing musi zwolnić. W przeciwnym wypadku bank czy też firma leasingowa może złożyć powództwo przeciwegzekucyjne które sąd uwzględni i nakaże zwolnienie leasingu z egzekucji.

Do zajęcia leasingu przez komornika dochodzi dość często a Ty w takim przypadku najlepiej sam nie tylko poinformuj o tym leasingodawcę bezzwłocznie ale też upewnij się, że wiedzą o tym iż mają tylko miesiąc na wniesienie powództwa przeciwegzekucyjnego. Jeżeli wniosą powództwo po tym terminie to sąd je odrzuci z urzędu. Niektórzy w bankach (firmach leasingowych) wciąż nie wiedzą o tym terminie zawitym, bo kiedyś nie było tego ograniczenia w czasie. Gdyby jednak spóźnili się i komornik zlicytowałby leasing w wyniku czego Twój wierzyciel zostałby spłacony, to nie myśl sobie że już nie będziesz miał długu. Wówczas bowiem będziesz dłużnikiem leasingodawcy, bo zauważ, że doszło do swoistego bezpodstawnego wzbogacenia się Ciebie kosztem leasingodawcy – Twój dług został spłacony kosztem leasingodawcy.

A tak w ogóle to powinieneś liczyć się z tym, że jak Twoją sprawę dostanie w łapy jakaś firma windykacyjna to nie uratuje Cię brak (oficjalnie) własnego majątku. Nie każda firma windykacyjna ogranicza się tylko do uzyskania tytułu wykonawczego i złożenia wniosku egzekucyjnego do komornika zdając się tylko na ustalenia których dokona komornik we własnym zakresie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *